Feng Shui

Kolory i barwy jako fascynujący element Feng Shui, będący odbiciem wnętrza człowieka

Świat Feng Shui, to nade wszystko, fascynujący świat, starożytnej chińskiej sztuki aranżacji wnętrz. Jego priorytetowym celem jest utrzymanie harmonii i równowagi we wszechświecie, a także i w przyrodzie. Podstawę Feng Shui, stanowią więzi człowieka z otaczającym go środowiskiem oraz przekonanie o uwielbieniu i wyrażanie szacunku wobec przyrody. Według mieszkańców Azji, wszystko co żyje – ludzie, Ziemia, wszechświat – jest powiązane ze sobą dzięki kosmicznej energii – chi. Oznacza to, iż każde wydarzenie wywiera wpływ na coś innego.

   Dom, w którym gości dobre feng shui, promieniuje pogodą. Emanuje przychylnymi wibracjami. Owy dom, jego umeblowanie, a tym samym również mieszkańcy, funkcjonują w harmonii z naturą. Postępując zgodnie z zasadami Feng Shui, uzyskuje się możność zapewnienia należytej równowagi swego otoczenia. Stwarza ono możliwość, zdobycia kontroli nad daną przestrzenią mieszkalną. Jej ugruntowanie zapewni równowagę, zaś ona z kolei, ofiaruje szczęście, powodzenie i zdrowie mieszkańcom.

    Dobór barw jest kwintesencją dekoracji każdego wnętrza. Kolory wywierają znaczący wpływ zarówno na wygląd pomieszczenia, jak i na ludzkie uczucia i emocje. W związku z tym, paleta barw uwidacznia się, jako jeden z podstawowych aspektów i elementów dobrego feng shui.

    Barwy, będące dekoracją pokoju, mają za zadanie wywierać korzystny wpływ na to, do czego dane pomieszczenie zostało przeznaczone. Winny dopełniać całości, obrazującej jego funkcję, odpowiadając tym samym celom, które będą w nim realizowane. Tak więc, czy to w biurze, czy też w gabinecie, warto wykorzystać czerń. Posiadając własną firmę lub przedsiębiorstwo, poczucie osiągnięcia sukcesu i zdobycia renomy są nade pożądane. Czerń zaś symbolizuje powodzenie w interesach i dobrobyt finansowy; oraz czerwień, będący kolorem sławy i dobrej reputacji. Wprawdzie zbyt duża ilość czerni może wydać się przytłaczająca, wystarczą jednak jej niewielkie akcenty, aby osiągnąć równie pozytywne, dobroczynne skutki, a także malowniczy i nietuzinkowy efekt.

   Wspomniana wyżej czerwień jest kolorem szczęścia. Barwa ta reprezentuje żywioł Ognia. Kojarzy się więc, z życiem, radością i ciepłem. Czerwień jest synonimem energii. Sama w sobie stanowi mocny i zdecydowany akcent, dlatego też należy stosować ją z pewną dozą rozwagi. Można zastosować ją w elementach dekoracyjnych. Kolor ten, z uwagi na swój potencjał przyciągania, zwiększa koncentrację energii w danym pomieszczeniu.

    Biel natomiast, cechuje podwójna wymowa. Jest symbolem czystości, ale w Chinach oznacza również żałobę. Nie jest ona eksponowana podczas ślubów, czy innych radosnych uroczystości. Biel jest pożądana tam, gdzie ma za zadanie podkreślić czystość i przestronność pomieszczenia, tj. w kuchni czy też pokoju dziennym. Ponieważ biel jest kolorem jang, symbolizuje pierwiastek męski, odznaczający się twardością. W związku z tym, korzystniej jest urozmaicić pokój także ciemniejszymi barwami. To zapewni wprowadzenie pierwiastka żeńskiego – jin, bardziej miękkiego. Pozwoli to na utrzymanie równowagi danego pomieszczenia, a zatem poprawnego feng shui. Następstwem tego, stanie się przestrzeń zachęcająca do wypoczynku i przyjacielskich, rodzinnych spotkań; przestrzeń przytulna i urokliwa.

   Zarówno zieleń, jak i błękit kojarzą się z elementem drewna, z wiosną i z nowym początkiem. Starożytni Chińczycy ucieleśniają te barwy z równowagą i harmonią, Są to kolory sprzyjające twórczości, koncentracji, panowaniu nad sobą oraz postawom prospołecznym. Dzięki swym właściwościom kojącym, wprost idealnie wkomponują się w pomieszczeniu, które służy regeneracji sił.

   Kolor żółty jest bardzo pomyślny, można go więc wykorzystać w różnych częściach domu. Odpowiada słońcu i światłu, a także żywiołowi Powietrza. Żółć była oficjalną barwą cesarzy, która po dziś dzień dodaje szlachetności każdemu pomieszczeniu. Oferując mu, swymi różnorakimi odcieniami, piękną jasność i ogrom dobrodziejstwa. Istnieje przekonanie, iż kolor żółty zapewnia szacunek, dotyczy to zwłaszcza koligacji rodzinnych.

    Aby odkryć lub zgłębić naturę kolorów w powiązaniu z domem, należy wziąć pod uwagę strefę odczuć i emocji. Dokonać odpowiedzi na pytanie: Jakie emocje, uczucia i wrażenia wzbudza w nas dany kolor? Określenie tego, umożliwi, poprzez barwy, nadanie domowi upragnionych przez nas cech. Indywidualne cele, do których dąży człowiek oraz zamiłowania, staną się wskazówką, jakich należy dokonać zmian, aby odpowiadały potrzebom.